Karty zbliżeniowe RFID
Karty zbliżeniowe RFID
Karta zbliżeniowa RFID

MIFARE oraz UNIQUE to dwa najpopularniejsze standardy RFID na świecie, które używane są w milionach kart zbliżeniowych oraz innych urządzeń. W tych standardach tagi są zazwyczaj pasywne.

MIFARE to standard opracowany przez firmę Phillips w 1994 roku. Obecna wersja to MIFARE Classic EV1. Układy zbudowane zgodnie ze standardem MIFARE zapewniają trwałość zapisanych danych a także ich bezpieczeństwo.

Standard UNIQUE to najstarszy i najbardziej rozpowszechniony standard. Dzięki swojej prostocie i niskiej cenie znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach techniki. Układy zbudowane ze standardem UNIQUE zajmują bardzo mało miejsca i z łatwością zmieszczą się np. na breloczku.

Różnice między standardami UNIQUE i MIFARE

Pojemność danych

Standard UNIQUE pozwala na zapis 64 bitów, z czego po odjęciu bitów nagłówka, bitów parzystości i bitu stopu zostaje 40 bitów.

Standard MIFARE zapewnia 4 kilobajty miejsca do zapisu danych, w 32 sektorach po 4 bloki i 8 sektorach po 16 bloków, czyli 500 razy więcej niż w przypadku standardu UNIQUE.

Integralność danych

Standard UNIQUE zapewnia jedynie mechanizm bitów parzystości dla kolumn i wierszy. W przypadku MIFARE oprócz sprawdzania parzystości jest jeszcze mechanizm sumy kontrolnej CRC, kodowania bitów oraz zliczania bitów.

Bezpieczeństwo

Standard UNIQUE nie zapewnia żadnych mechanizmów szyfrowania danych zawartych na karcie. MIFARE zawiera natomiast takie rozwiązania jak weryfikacja trójetapowa, unikalny zestaw kluczy dla każdego bloku danych czy przypisywany przez producenta UID. Karty MIFARE lepiej zabezpieczają dane.

Kolizyjność

W przypadku użycia dwóch urządzeń standardu UNIQUE na jednym czytniku najpewniej żadna z nich nie zadziała. Standard MIFARE zapewnia bezproblemową obsługę kilku urządzeń na jednym czytniku. Każde urządzenie obsługiwane jest indywidualnie i beż żadnych interferencji.

Zasięg

Urządzenia UNIQUE mogą mieć zasięg do 50 cm. Maksymalny zasięg działania dla standardu MIFARE to 10 cm.

Niezawodność

Z racji nieskomplikowanej budowy Karty UNIQUE są dosyć trwałe i tanie. Natomiast standard MIFARE zapewnia trwałość danych na urządzeniu do 10 lat albo 200 tysięcy cykli zapisu.